تلفن تماس :

تابلو سازی و برش شبرنگ

تابلو سازی و کاربرد آن

اگر زمان‌های گذشته را به خاطر بیاورید، یکی از روش‌هایی که مردم برای رونق کسب و کار خود و شناساندن محصولاتشان به کار می‌گرفتند، نوشتن اطلاعاتی از محصول خود روی پارچه به صورت دست نوشته و یا چاپ بنرهایی بوده که در حال حاضر منسوخ گشته اند و دیگر کسی از این روش‌ها استفاده نمی‌کند. امروزه چاپ و پارچه، جای خود را به تابلوها داده‌اند، تابلوهایی که با عنوان تابلوهای تبلیغاتی، آن‌ها را می‌شناسیم و برای استفاده، به جای قلم و رنگ و پارچه به مدار و لیزر و از این قبیل موارد نیاز دارند. در این مقاله قصد داریم تا درباره صنعت تابلو سازی صحبت کرده و آن را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم. امید بر این است که از مطالعه این مقاله لذت برده و اطلاعات لازم را از آن کسب نمایید.

امروزه تابلو سازی یکی از صنایع پر کاربرد در زندگی ما تلقی می‌گردد و یکی از انواع آن، تابلوهای تبلیغاتی می‌باشد. در واقع تابلوهای تبلیغاتی در صنعت تابلو سازی، نقش مهمی را در زندگی امروزی ما ایفا می‌کنند؛ به طوری که تمامی صاحبان مشاغل برای رونق کسب و کار خود و همچنین رقابت با رقبای خود، باید از شیوه‌های نوینی که نمونه‌ای از آن، به کار گیری از همین تابلوها است را مورد استفاده خود قرار دهند. جذب مشتری در هر کسب و کاری، هدف اصلی آن کسب و کار تلقی می‌گردد و تنها هدف تابلوهای تبلیغاتی نیز نمایش برند محصولات و جذب مشتری است. در واقع صاحبان کار، برای جذب مشتری باید از شیوه‌هایی که هدف آن‌ها نیز جذب مشتری است، استفاده کنند.

همان طور که گفته شد تابلو سازی در کسب و کارهای مختلفی کاربرد دارد و در جاهای مختلفی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، به عنوان مثال تابلوهای مغازه که در مغازه‌ها مورد استفاده واقع می‌شوند نمونه‌ای از این موضوع است. اگر بخواهیم به چند مورد از مکان‌هایی که تابلو سازی در آن‌ها کاربرد دارد، اشاره کنیم، می‌توانیم به فروشگاه‌ها، کارخانجات و شرکت‌ها اشاره کنیم.

اهمیت تابلوسازی در تبلیغات

تابلوساز های زیادی به کار طراحی و تولید تابلوهای مغازه و فروشگاه مشغول هستند. اما تنها درصد بسیار کمی از تابلوها از نظر استانداردهای طراحی و زیبایی شناسی ، مناسب و ارزشمند هستند. برای همین ما در اینجا برای شما راه را هموار کرده ایم ، که برای مغازه های خود زیباترین و تاثیرگذارترین تابلوها را برای کسب و کار خود سفارش دهید. تابلوسازی یکی از راههای ایجاد تبلیغات است. متریال و طراحی آن از حساسیت بالایی برخوردار است. به روش های مختلف می توان تابلوسازی مغازه و فروشگاهها و دیگر فضاها را انجام داد. هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

روش های مختلف تابلوسازی

 • تابلو چلنیوم: این نوع تابلو در عصر حاضر یکی از پرطرفدارترین و پرتقاضاترین تابلوهاست. در این نوع تابلوسازی حروف به صورت برجسته ساخته و اجرا می شود و داخل آنها نورپردازی می شود. می توان برای هر کاربری آن را به کار برد. رنگ های مختلف را می توان در این نوع تابلو به کار برد. یکی از معایب این نوع تابلوسازی این است که همه جا به کار رفته است ، تکراری بودن آن ایجاب می کند که ترفندی را برای خلاق کردن آن به کار برده باشید.
 • تابلوهای پلاستیکی: در این نوع تابلوها می توان هم از حروف دو بعدی و هم از حروف سه بعدی یعنی حروف برجسته استفاده کرد. در کل این تابلوسازی از پلاستیک استفاده می شود. اما زمانی که از کنار به آن تابلوها نگاه می کنید ، خوانایی بسیار کمی دارند. در کنار این ها در این نوع تابلو ، تعداد انتخاب شما برای رنگ حروف ، بیشتر از تابلو چلنیوم است.
 • تابلوهای فلزی: تابلوهای فلزی نیز می تواند از حروف سه بعدی و دو بعدی تشکیل شود اما نمی توان نور را از آنها عبور داد چرا که تماما از فلز درست شده اند. برای نورپردازی این تابلوها باید از پشت حروف به صورت نوراندریک نور داد. مثلا می توان در بین حروف که برای نصب حروف ، از پیچ هایی برای متصل کردن آنها ، استفاده می شود ، برای نصب لامپ های ریز استفاده کرد.
 • تابلوهای رینکی: این نوع تابلوها نیز ترکیبی از تابلوهای فلزی و پلاستیکی هستند. از فلز برای نوشتن حروف استفاده می شود اما یک لایه پلاستیک نیز برای عبور نور و ایجاد روشنایی در تابلو به کار می رود. استفاده از این نوع در تابلوسازی، در واقع به شما کمک می کند که تابلوهای فلزی زیبایی داشته باشید.
 • تابلوهای ال ای دی: در تابلوسازی LED از چراغ های کوچک ال ای دی در ساخت آنها استفاده می شود و تنوع زیادی در این نوع تابلوها وجود دارد. زیبایی ای نوع تابلوها سبب شده است که طرفداران زیادی داشته باشد.
 • تابلوهای ال دی ای روان: در این نوع تابلوها شما یک تلویزیون روان و متحرک در تابلوی خود خواهید داشت اما مقداری هزینه های خرید و نگهداری آن بالاست.
 • تابلوهای کوچک و راهنمای حکی: این نوع تابلوها در تابلوسازی، کوچک هستند و بر روی دیوار نصب می شوند و در واقع به عنوان تابلوهای راهنما استفاده می شوند.

البته این را به یاد داشته باشید، هر کدام از این تابلوها را می توان به طرز منحصربفرد و خاصِ شما ساخت و نصب کرد.

شبرنگ و کاربرد آن

شبرنگ چیست؟ همان طور که از نام آن مشخص است شبرنگ لیبلی است که در شب به خوبی دیده می شود. برای تولید لیبل شبرنگ از فسفر و فلورسئین استفاده می شود. این مواد می توانند از خود نور تولید کنند. به همین دلیل شما به آسانی در تاریکی می توانید متن و تصاویر روی لیبل شبرنگ را ببینید. امروزه شبرنگ نقش موثری در زمینه های مختلف کاری ایفا می کند. افرادی که در مشاغلی نظیر کارگران راه و ساختمان، رفتگران، پلیس نیروی انتظامی و … فعالیت دارند. معمولا از لباس های شبرنگ دار استفاده می کنند. بدین ترتیب تشخیص این افراد در شب، بارندگی، برف و … آسان است. شبرنگ در روش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان مثال استفاده از شبرنگ در تابلوهای راهنمایی و رانندگی از بروز تصادفات تا حدود زیادی جلوگیری می کند.

تاثیرات جوی در انتخاب شبرنگ

همان طور که می دانید ایران کشوری وسیعی است و آب و هوای هر استان نسبت به استان دیگر متفاوت می باشد. حال به بررسی آب و هوای مناطق مختلف ایران می پردازیم. شهرهایی که در شمال کشور قرار دارند دارای آب و هوای معتدل و مرطوب هستند. شهرهای جنوب کشور گرم و مرطوب هستند. شهرهای غرب کشور سرد و کوهستانی هستند و شهرهای شرقی نیز گرم و خشک هستند. از این رو لوازم و تجهیزات هر منطقه باید متناسب با آب و هوای آن منطقه طراحی و تولید شوند. شبرنگ های مورد استفاده در هر منطقه نیز باید متناسب با شرایط آب و هوایی آن منطقه تولید شوند. برای تشخیص شبرنگ مناسب در هر منطقه باید با کارشناسان و متخصصان مربوطه مشورت کنید.

انواع شبرنگ

در ادامه به معرفی انواع شبرنگ های تولیدی می پردازیم.

 • شبرنگ اوری : شبرنگ اوری نوعی شبرنگ ترافیکی انعطاف پذیر می باشد که از آن در تونل ها، بزرگراه ها و آزادراه ها استفاده می شود. این شبرنگ در مقابل تابش نور خورشید و تغییرات جوی از مقاومت بالا و طولانی مدتی برخوردار است. برای ساخت شبرنگ اوری از نوعی پلاستیک استفاده می شود.
 • شبرنگ کیوالایت : این شبرنگ نیز از مقاومت بالایی برخوردار است و بر روی زمین دیوار و هر وسیله ای قابل نصب است. چسبندگی شبرنگ کیوالایت بسیار بالا است.
 • شبرنگ تری ام : ویژگی اصلی شبرنگ تری ام مقاومت بالای آن در برابر شکستگی می باشد. نور ساطع شده از این شبرنگ درخشان است.
 • شبرنگ دی ام : ویژگی اصلی شبرنگ دی ام مقاومت بالا در برابر خش و ضربه می باشد. همچین چسبندگی بالایی بر روی سطوح مختلف دارد.
 • شبرنگ تی ای تی : شبرنگ های تی ای تی به شکل های مختلفی از لحاظ طول عمر عرضه می شوند که عبارتند از: شبرنگ ۳ ساله، ۷ ساله، ۱۰ ساله. شبرنگ تی ای تی نوعی شبرنگ ترافیکی محسوب می شود که در مقابل ضربه و رطوبت مقاومت بالایی دارد. از این شبرنگ برای تولید پوشاک نیز استفاده می شود. این شبرنگ در مقایسه با سایر شبرنگ ها از کیفیت، دوام و قیمت مناسب تری برخوردار می باشد. برای نصب شبرنگ تی ای تی در سطوح مختلف هیچ گونه مشکلی نخواهید داشت. از شبرنگ تی ای تی می توان جهت علائم راهنمایی و رانندگی استفاده کرد. تابلوهای شبرنگ راهنمایی و رانندگی موجب افزایش ایمنی رانندگان در هنگام شب می شود.

مزیت های استفاده از شبرنگ

از مهم ترین مزیت های لیبل شبرنگ می توان به هزینه کم و مقرون به صرفه بودن آن ها اشاره کرد. به وسیله این لیبل ها می توان بدون هیچ گونه محدودیتی در سراسر کشور تبلیغ یک کسب و کار را کرد.

لیبل های شبرنگ در نور های بسیار کم نیز قابل مشاهده هستند؛ به همین دلیل در هر ساعت از شبانه روز این لیبل ها قابل مشاهده هستند.

در سایزهای مختلف و همچنین ابعاد متفاوتی نیز می توان آن ها را چاپ کرد. به دلیل همین منعطف بودن در هر مکان و فضایی امکان استفاده از این لیبل ها وجود دارد.

استحکام لیبل های شبرنگ بسیار بالاست و به راحتی از بین نمی رود. برای همین مورد هیچ گونه محدودیتی در استفاده از این شبرنگ ها وجود ندارد و می توانید با خیالی راحت در هر محیطی که مد نظرتان است، آن ها را بچسبانید.

ویژگی‌­هایی که باعث انتخاب و خرید شبرنگ می­‌شود

با توجه به تحولاتی که در صنعت چاپ ایجاد شده، در حال حاضر برچسب­های شبرنگ به­‌عنوان نمونه­های پرکاربرد در نظر گرفته می­شوند که فاکتورها و ویژگی­های مختلفی باعث خرید برچسب شبرنگ از سوی متقاضیان خواهد شد.

۲ ماده اصلی و مهم که در ساخت این نوع از برچسب‌­ها مورد استفاده قرار می­گیرد شامل فلورسنت و فسفر است که وجود آنها باعث ایجاد حالتی براق برای این محصولات می­شود.

از دیگر ویژگی­‌های منحصربه‌­فردی که می­توان برای برچسب­های شبرنگ در نظر گرفت شامل موارد زیر است:

 • در برابر رطوبت استحکام خوبی دارد.
 • قابلیت چسبندگی این محصولات بسیار بالا است.
 • مقاومت مناسبی در برابر حرارت از خود نشان می­‌دهد.
 • به­راحتی نمی­توان آنها را از روی سطوح پاک کرد.
 • در مقابل حلال­های شیمیایی استحکام مناسبی دارد.

در نظر داشته باشید که تمامی این ویژگی­‌ها می­تواند جهت خرید شبرنگ موثر واقع شود.

سبد خرید
فروشگاه
حساب کاربری من
0 علاقه مندی ها